Когато се зададат празници, много хора мислят за подаръци, за изобилие на трапезата, но от изявления на специалисти знаем, че има и хора, които стават тъжни, самотни, изпадат в депресия…
Има ли обяснение за това явление? От какво зависи – от индивидуалната житейска ситуация, от характера на човека или от различни външни фактори?
Дали сама по себе си равносметката, която си правим в края на годината, дали поредицата от трагедии през 2016-а, потокът от медийна информация /или от социалните мрежи/ могат да доведат човек до загуба позитивизма и мотивацията?
Какви са похватите до преодоляване на това състояние? Какви „хитрини“ можем да приложим? Защо алкохолът е решение, което… не е решение…
На всички тези и други въпроси – часове преди Нова година, отговаря Анна Тодорова – магистър по клинична психология и психотерапевт с квалификация и практика в България и САЩ.
- Вредният стрес е породен от бъдещи или минали моменти, които не можем да променим;
полезният ни спасява живота. - В САЩ не е срамно да говориш за емоционалното си здраве.
- Съветвам: 1. Вечер пишете три хубави неща от изминаващия ден; 2. Отдавайте се на сетивата си по няколко пъти на ден; 3. Изберете си смислено занимание като йога, с което да дадете приоритет на емоционалното си здраве, то е не по-малко важно от физическото.