Днес е петък 13-ти – ден, считан от много хора по света за „черен“ и свързван със злокобни събития. Според психолозите суеверията в съвремието до голяма степен компенсират някои проблеми в характера, които търсим да избием, като несигурност например.
В предаването „България сутрин“ психологът и психотерапевт Анна Тодорова каза, че основната причина за суеверието е да компенсираме чувството за липса на контрол.
Фолклорната традиция обаче показва суеверия и по-назад във времето. Фолклористът д-р Таня Казанджиева твърди, че суеверието има една единствена цел – то дава чувство за сигурност.
„Практикувайки суеверие ние се опитваме да контролираме съдбата си. Суеверието затова съществува – за да се предпазим от лош късмет или ако сме сбъркали нещо, да се опитаме да нанесем корекция“, обясни тя в студиото на Лора Инджова и Симеон Белев.
По думите на Тодорова суеверията могат да имат положителен и негативен ефект. Ако суеверието е нещо, което правим рядко и наистина ни дава успокоение – това помага. Проблемът обаче идва, когато суеверията се превърнат в ритуали и започнем да си измисляме и нови.
Що се отнася до вярването, че черната котка е на лош късмет, д-р Казанджиева посочи, че в Средновековието котката се е разглеждала като олицетворение на дявола, докато в културата на Египет тя е обожествявана.
„Понякога животът опровергава нас учените и изследователите на суеверието. Никой досега не е дал една точна теза защо петък 13 се смята за толкова фатален и лош ден“, заключи тя пред Bulgaria ON AIR.
Целия разговор вижте във видеото:
Прочети още на: http://www.bgonair.bg/bulgaria/2017-01-13/petak-13a